| Processor | Intel Core i9-13900H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch FHD Plus Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 5200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Msi Stealth 16 Studio 13th Gen |
|---|---|
| Model | Stealth 16 Studio 13th Gen |
| Price | Tk 354,142 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Killer AX Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | FHD Plus 165 Hz Refresh Rate, MiniLED, VESA DisplayHDR 1000 Certified, 100% DCI-P3(Typical), IPS-Level panel |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inch |
| Display Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 355.8 x 259.7 x 19.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.99 Kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Pure White, Star Blue |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900H 14-Core, 20-Threads Clock Speed 3.60GHz up to Max Turbo Frequency 5.40Ghz 24MB Intel Smart Cache |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB DDR5 5200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe Gen 4 SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 Up to 2250MHz Boost Clock 105W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost |
| Battery Type | 4-Cell, Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 99.9Whr Battery |
| Battery Backup | Up to 10 hours |
| Audio | 2x 2W Speaker, 4x 2W Woofer, 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack2x 2W Speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Killer AX Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD charging 1x Type-A USB3.2 Gen2 1x Micro SD Card Reader 1x RJ45 |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries |
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD IPS 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →